Witaminy i minerały w diecie konia

W żywieniu koni często koncentrujemy się na głównych składnikach diety. Czy koń ma wystarczająco dużo pastwiska, siana, sieczki, paszy treściwej? Czasami możemy przypomnieć sobie o ilości białka w paszy, ale większość innych składników odżywczych wydaje się nieistotna. Jednak to właśnie przyjmowanie tych innych składników odżywczych, małych rzeczy, utrzymuje konie w zdrowiu. Spożycie minerałów i witamin ma kluczowe znaczenie dla wzrostu, odporności, wydajności, i reprodukcji koni.

Witaminy

Witaminy to związki organiczne, których konie potrzebują w stosunkowo małych ilościach. Są niezbędne do prawidłowego wzrostu i metabolizmu i są wymagane w diecie, ponieważ nie mogą być syntetyzowane ani wytwarzane przez organizm. Witaminy pełnią różne funkcje, jeśli chodzi o utrzymanie prawidłowego funkcjonowania organizmu konia. Klasyfikowane są jako rozpuszczalne w tłuszczach lub rozpuszczalne w wodzie. Główne witaminy rozpuszczalne w tłuszczach to witaminy A, D i E. Witaminy te są ważne dla wzroku, wchłaniania wapnia i regulacji oraz jako główny przeciwutleniacz w organizmie chroniący komórki i funkcje mięśni. Druga klasyfikacja witamin to witaminy rozpuszczalne w wodzie. Te witaminy są często określane jako witaminy z grupy B. Należą do nich tiamina, ryboflawina, niacyna, biotyna i kwas foliowy. Te witaminy działają w prawie każdej reakcji chemicznej w organizmie; dlatego mają kluczowe znaczenie dla metabolizmu, wzrostu i wytwarzania energii.

Minerały

Minerały to nieorganiczne składniki odżywcze i stosunkowo niewielka ilość jest wymagana w diecie Twojego konia, aby upewnić się, że jego organizm funkcjonuje tak, jak powinien. Niektóre minerały są niezbędne, tak jak potas, który służy do utrzymania skurczu mięśni Twojego konia i pracy serca. Minerały można podzielić na dwie szerokie klasyfikacje – makroelementy i mikroelementy, w oparciu o ich ilość w diecie. Makroelementy są wymagane w diecie w dużych ilościach. Należą do nich minerały, takie jak wapń, fosfor, magnez, potas, sód, chlor i siarka. Minerały te są niezbędne do rozwoju szkieletu, skurczu mięśni, równowagi kwasowo-zasadowej, aktywności układu nerwowego oraz wzrostu kopyt i włosów. Druga klasyfikacja minerałów to mikroelementy. Te minerały są wymagane w niewielkich ilościach w diecie koni. Zawierają minerały takie jak miedź, jod, żelazo, mangan, selen i cynk. Minerały te działają w większości reakcji chemicznych w organizmie, pomagając w metabolizmie składników odżywczych, utrzymaniu tkanki łącznej i stawowej, pomagają w transporcie tlenu do mięśni i działają jako przeciwutleniacze.

Opinie dietetyków

Niedobór minerałów lub witamin jest trudny do zaobserwowania, dopóki stan nie stanie się dość poważny. Jednak mniej oczywiste oznaki niedoboru minerałów i witamin istnieją, jeśli przyjrzysz się uważnie. Na przykład popękane, łamliwe kopyta są często wynikiem niedoboru cynku. Źrebię o krzywych nogach może być wynikiem diety klaczy hodowlanej ubogiej w minerały śladowe.

Ważnym czynnikiem, na który zwracają uwagę dietetycy, jest forma składników mineralnych dostarczanych w dawce pokarmowej. Uważa się, że minerały nieorganiczne (lub sole mineralne) są znacznie trudniej przyswajalne przez konia niż ich odpowiedniki organiczne (w połączeniu z białkami lub aminokwasami).

Jakie witaminy i minerały dla konia?

Jak więc możemy zapewnić, aby dieta naszych koni była odpowiednio wzbogacona niezbędnymi minerałami i witaminami? Najłatwiejszym sposobem jest karmienie gotową karmą lub suplementem, który jest odpowiednio wzbogacony tymi składnikami odżywczymi. Warto zajrzeć na Suplementy dla koni. Suplementy, gdy są podawane zgodnie z zaleceniami, dostarczają zarówno niezbędnych minerałów, jak i witamin, których potrzebuje koń, bez dodatkowych kalorii. Karmienie konia odpowiednio zbilansowaną dietą nie jest trudne, jeśli pamiętamy o tym, że witaminy i minerały są ważne.

Jeśli zastanawiasz się, jakimi technikami i suplementami uspokoić nerwowego lub zdenerwowanego konia, zachęcamy do przeczytania artykułu: Jak uspokoić konia? – Techniki i preparaty uspokajające

4 Comments

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s