Ochrona nóg Twojego konia – wybór owijek i ochraniaczy

ochrona nóg konia

Nogi koni są wyjątkowo wrażliwe i podatne na kontuzje i urazy. Często nawet pozornie łagodny problem może sprawić, że koń nie będzie mógł uczestniczyć w treningach lub zawodach. To sprawia, że ​​jeźdźcy są bardzo ostrożni przy dbaniu o końskie nogi.

Jednym z rozwiązań jest użycie owijek, ochraniaczy i butów. Mimo, że pełnią podobną funkcję – do ochrony nóg konia – znajdują zastosowanie w różnych sytuacjach. Dla wielu właścicieli koni ważny jest również aspekt finansowy – kozaki są zazwyczaj droższe niż chusty. Jednak owijki (bandaże dla koni) muszą być starannie dobrane do konkretnego konia. Poznaj zalety używania owijek i butów, aby wybrać najlepszy rodzaj ochrony.

Kiedy chronić nogi konia?

ochrona nóg konia

Owijki dla konia, zwane też bandażami, różnią się między sobą zastosowanym materiałem, ale ich wspólnym zadaniem jest ochrona układu ruchu konia przed urazami zewnętrznymi (skręcenie, skręcenie, naderwanie ścięgien). Warto dodać też podkłady pod owijki.

Wskazówki dotyczące aplikacji

To, jak buty i owijki pasują do Twojego konia, jest tak samo ważne, jak ochrona nóg, którą mają na sobie. Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiedni rozmiar, a także prawidłowo założyć chusty lub buty. Kupując owijki i buty, weź pod uwagę rozmiar konia, a także grubość jego nóg. Ogólnie rzecz biorąc, te produkty ochronne na nogi są dostępne w rozmiarach kucyków (czasem nawet w miniaturowych rozmiarach dla koni) poprzez rozmiary dla koni dużych i pociągowych.

Jeśli owijki lub buty spadną, mogą stwarzać ryzyko potknięcia się i zranić konia. I odwrotnie, zbyt ciasna opaska lub but spowoduje dodatkowy ból i stan zapalny, a także może spowodować uszkodzenie ścięgien. Ważne jest, aby ochraniacze na nogi konia były dopasowane, ale nie tak ciasne, aby nie można było wsunąć palca między nogę konia a ochraniacz.

Niezwykle ważny jest również kierunek rzepów czy klamer. Powinny zawsze zamykać się w kierunku tylnej części nogi konia. Minimalizuje to nacisk na ścięgna nogi, jednocześnie utrudniając rozpinanie elementów złącznych.

Owijanie nogi konia wymaga wykształconego wyczucia, jak duży nacisk należy zastosować. Najlepszym sposobem, aby nauczyć się owijać nogę jest pod okiem doświadczonego jeźdźca.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s